3 milyon solucanla gübre üreten çiftçi kadın


Amasya'da köyde yaşayan genç kadın, aldığı 5 kiloluk organik solucan gübresinin toprak için verimli olduğunu görünce, solucan üretimine geçti, 200 binden 3 milyon solucana ulaştı.
3 milyon solucanla gübre üreten çiftçi kadın

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Yörede ‘domates diyarı’ olarak adlandırılan Büyük Kızılca köyünde yaşayan Hicran İkzek adlı bir genç hanım, yaptığı araştırmalar sonrası 200 bin solucan alıp, ailesine ilişkin ahırda özel ortamda yetiştirmeye başladı. 32 yaşındaki İkzek, "Topraklarımıza faydalı olacağını düşündük. 200 bin solucan ile başladım. Şu an 3 milyona yakın solucanım var.” dedi.

"8 TON GÜBRE ÇIKARACAK"
Asidi alınmış hayvan gübresi, çay posası, yumurta kabuğu ile meyve ve sebze atıklarıyla besledikleri solucanlar yardımıyla senelerdir kimyasal gübre kullandıkları arazilerinin verime kavuşacağına inanan İkzek, "yaklaşık 8 ton gübre çıkacak. 3 tonunu kendi arazilerimizde kullanacağız. Tecrübe etmek için komşularımıza da vereceğiz. Onlarda aradaki farkı görsünler.” diye konuştu.

Hem de Amasya İl Özel İdaresi'nde görev yapan İkzek, yöredeki öteki çiftçilerin de yetiştirmesi için solucanlardan 1 milyonunu satmayı planlıyor.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar