Çocuklar kaç yaşında telefon kullanmaya başlanmalı?


Psikolog Efsun Tatar, çocuklara 14 yaşından önce telefon alınmaması uyarısında bulunarak, "Sadece arama amaçlı kullanabileceği telefon alınması lazım" dedi.
Çocuklar kaç yaşında telefon kullanmaya başlanmalı?

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Uzman Klinik Psikolog efsun Tatar, hızla gelişen teknolojinin vazgeçemeyeceğimiz şekilde hayatın içinde bulunduğunu söyleyerek, "topyekün teknolojiye karşı çıkmak şeklinde bir şansımız yok. Çünkü hızla gelişen teknolojinin hakkaten çok işlevsel olduğu alanlar var. O yüzden yaşamımızda çok önemli bir yeri var; fakat bu son zamanlarda birazcık gereksinimlarımızı karşılamanın dışına çıkmaya başladı."

"İnsanlar artık başka bir şeyler yapmaktansa örneğin arkadaşları ile vakit geçirmek yerine teknoloji ile süre geçirmeyi tercih ediyorlar. Bu vaziyet teknolojiyi kullanmaktan ziyade ekran bağımlılığı dediğimiz telefon, tablet, bilgisayar ekranına devamlı bakma durumuna kaymaya başladı. Bu bağımlılık ya da hızla gelişen teknolojinin hayatın bu kadar içinde olması her yaştan kişiyi etkilemeye başladı." dedi.

'ÇOCUKLARDA SINIR 14 YAŞ'
Ailelerin kendilerine çoğunlukla "Çocuğuma kaç yaşlarında telefon almalıyım?" diye sorduklarını belirten Tatar, şöyle devam etti:

"aslında bu soru 'Çocuğuma kaç yaşından önce telefon almamalıyız?' olmalı. Çocuklara belli bir yaştan önce telefon alınmamalı. Bu mevzuda farklı görüşler olsa da bazı görüşler sınırı 14 yaş olarak belirliyor. Bizler de 14 yaş sınırına katılıyoruz ve 14 yaşından önce telefon alınmasını uygun bulmuyoruz. Ancak çocuk 13 yaşındadır ve okula gelip giderken toplu taşıma aracı kullanıyordur böyle bir durumda çocuğa telefon almak zorunda kalınabilir. Fakat burada da bazı şeylere dikkat etmeli ve çocuğa akıllı telefon almamak gerekiyor. Yalnız arama amaçlı kullanabileceği telefon alınması lazım.''

'ERKEN YAŞTA TELEFON KULLANIMI ZEKA BELİRTİSİ DEĞİL'
Ailelerin çocuklarını 5 yaşlarında internete girip oradan istediklerini izledikleri için 'parlak zeka' olarak nitelendirmesinin yanlış olduğuna dikkat çeken Tatar, "Bu mutlaka zeka göstergesi değil. Çünkü telefon ve tablet şeklinde elektronik aletler zihinsel geriliği olan kişilerin kullanabileceği şekilde tasarlanıyor. O yaşta çocuklar ailelerini öykünmek ederek ve izleyerek bile bu çalgıları kullanabilirler. O yüzden bu konum ne olursa olsun zeka göstergesi değildir. Yalnız gördüğü bir davranışı öğrenir" diye mevzuştu.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar