Görme sıkıntısı çekenlere çözüm: Akıllı lens


Yaklaşık 10 yıldır katarakt ameliyatlarında uygun hastalar için tercih edilen lenslerin, görme sorununa çözüm sağladığı belirtildi. Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, akıllı lensler hakkında bilgi verdi.
Görme sıkıntısı çekenlere çözüm: Akıllı lens

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Son zamanlarda adından sıkça bahsedilen akıllı lenslerin, görme sorunsı yaşayan hastalara konfor sağlamış olduğunı belirten uzmanlar, gözde doğuştan bulunan ve artık görmede sıkıntı oluşturan merceklerin ameliyatla çıkarıldıktan sonra yerine akıllı lens denilen merceklerin yerleştirilebileceğini söylemiş oldu.

Akıllı lenslerin hastaların görme sorununa çözüm olabilecek düzeyde etkili yapıda olduğunu belirten Ekmekçiler, "sadece hiçbir suni materyal gerçeğinin yerine tutamaz. Buradaki amaç, gözde doğuştan mevcud ve artık işlevini yitirmiş mercek yerine yapay bir mercek uygulayarak hastanın görme standardını olabildiğince artırmaktır. Akıllı lensler, gaslınde katarakt hastalığı olan ve bu yüzden ameliyat olması ihtiyaç duyulan hastalar için uygulanmaktadır. Bunun için uygun hastalar tercih edilmeli ve akıllı lens ameliyatı bayağı bir işlem olarak düşünülmemelidir" dedi.

"Hasta seçimi önemli"
Katarakt hastalığı veya çok yüksek hipermetrop numaraları olan hastalara akıllı lens uygulanabileceğini belirten Dr. Ekmekçiler, ancak yalnızca yakın görme problemi olan hastalara tercih edilmesinin doğru olmadığını dile getirdi.

Dr. Ekmekçiler, "Bunun yanı sıra retina, diyabet, sarı nokta, ileri astigmat ve ileri miyop hastalığı, şaşılık, kerotokonüs ve korneal problemleri olan hastalar için de akıllı lens uygulamaları tercih edilmez. Göz içine yerleştirilen bu teknoloji harikası lenslerin monofokal, bifokal ve trifokal olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Hastanın durumuna gore bu 3 seçenek lensten biri tercih edilmektedir. Akıllı lens kullanmak için hastaya önce standart katarakt ameliyatı uygulanmalı ve hastanın kendi orijinal lensi çıkartılıp yerine uygun mercek yerleştirilmelidir. Ameliyat, standart katarakt ameliyatı benzer biçimde 10-15 dakika kadar sürmektedir. Bu operasyon sırasında göze dikiş uygulanmamakta ve hastalar aynı gün taburcu edilmektedir" diye konuştu.

"Hastanın yaşam standardını artıyor"
Bu uygulamanın hastanın yaşam standardını arttırdığını belirten Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Monofokal şu demek oluyor ki tek odaklı lens takılan hastalar ameliyat sonrası uzak için gözlüğe çok ihtiyaç duymasa da yakın için gözlük kullanmaları mecburi olabilmektedir. Trifokal mercek takılan hastalar ise ameliyattan sonra gözlüksüz kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon izleyebilir. Hastanın yaşam kalitesi de böylelikle artırmaktadır. Uygun hastalara akıllı mercek olarak adlandırılan trifokal mercekler önerilir."

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar