Moda ve Sanatı Birleştiren Zarif Bir İstanbul Serüveni!


Paris'ten Tokyo'ya Londra'dan Milano'ya, uluslarası podyumlarda geçen senelerin ardından tasarım alanında olumlu işlere imza atan Adela Jirikova, "Türkiye'deki kadınlara daha ilham verici, daha çağdaş bir görünüm sergilemeyi amaçladım. Kendinden emin ve korkusuz kadınların sesi oldum." dedi.
Moda ve Sanatı Birleştiren Zarif Bir İstanbul Serüveni!

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Paris'ten Tokyo'ya Londra'dan Milano'ya, uluslarası podyumlarda geçen senelerin ardından tasarım alanında olumlu işlere imza atan Adela, "Türkiye'deki kadınlara daha ilham verici, daha çağdaş bir görünüm sergilemeyi amaçladım. Kendinden emin ve korkusuz kadınların sesi oldum." dedi.

"AMACIM: MODERN GÖRÜNÜMÜNÜ YEREL SIKLIKLA BİRARADA SUNMAK"

Paris'ten Tokyo'ya Londra'dan Milano'ya, uluslarası podyumlarda geçen yılların ardından başlamış Adela'nın İstanbul serüveni. Amacı ise oldukça zarif: Kültürlerin kaynaştığı bu büyülü şehirde Türk hanımlarına çağdaş görünümü mahalli şıklıkla birarada sunmak. İstanbul'da sektörün önemli isimleriyle projelere imza atmaya süregelen Çek model Adela Jirikova, özellikle Türk kadının giyim tarzını ve modaya ilgisini yakından gözlemleme fırsatı bulmuş. Sanat ve medya yöntemiyle, sosyo-ekonomik gücü giderek artan Türk kadınlarına ilham verebilmek için benzer vizyona sahip hanım sanatçılarla çalışmaya başlamış olan Adela, Ajda Pekkan ve Sertab Erener benzer biçimde çok önemli isimlerin kliplerinde yer almayı başarmış.

"İSTANBUL MODA HAFTASI'NDA YER ALMAK AYRI BİR ANLAM İFADE EDİYOR"

Özenle seçbilimselş giysilerle modern ve cesur hanım görüntüını başarıyla sergileyen Adela, kendi ayakları üzerinde durabilen ve haklarını sonuna kadar savunan Türk kadınını gururla temsil etmiş. Milyonlara ulaşan bu klip çalışmaları halen çok popüler ve yalnızca YouTube üzerinden altı milyondan fazla görüntülendi. Türkiye'nin yanı sıra Orta Asya, Körfez Ülkeleri, Orta Doğu ve Balkanlarda tv aracılığıyla biroldukça kadın seyirciye ulaşan ve yeni bir pencere açan Adela, bu coğrafyadaki katkılarını ve özellikle Türk kadınlarının giderek şıklaşan görüntüsünü gururla takip ediyor. Bir moda haftasından daha fazlası Moda haftaları, sayılı moda başkentlerinde düzenlenen ve yıl süresince beklenen en önemli etkinlikler içinde içeriyor. İstanbul, bu başşehirler arasında son yıllardaki yükselişiyle çok önemli bir yere sahip. Dünyaca ünlü moda merkezlerinde podyuma çıkmış Adela Jirikova için İstanbul Moda Haftası'nda yer almak çok ayrı bir anlam ifade ediyordu.

"RASTGELE BİR TERCİH DEĞİLDİ"

Bu rüyasını gerçekleştirmek için yola çıkan Çek modelin söyleyeceklerine kulak verelim: "Rastgele bir tercih değildi.. Daha önce Türkiye'de model olarak bulunmuştum. Gelişmekte olan ve hızla büyüyen ülkelerdeki hanımlara güç vermek ve desteklemek adına misyonumu idame ettirmek istiyordum. Bu nedenle İstanbul Moda Haftası'nda yer almak ve sadece hanım tasarımcılarla ortaklaşa iş yapmanın benim için ayrı bir anlamı vardı. Türk kadınlarının, daha çok cesaret ve güven kazanmak için arayışta olduklarını gözlemledim ve moda vesilesiyle kendilerini çok daha iyi hissedeceklerine inanıyordum. Türkiye ve uluslararası pazarlarda tecrübe kazanmıştım.

"KÜLTÜR ELÇİSİ OLMAMI SAĞLADI"

Mahalli hanım tasarımcılarla çalışarak Türk hanımlarını destekleme ve kültürlerarası alışverişi teşvik etme konusunda eşi olmayan bir yeteneğe sahip olduğumu farkettim. Geleneksel olmayan görünüşüme rağmen Türk kültürü hakkında data birikimim, batı ve Türk dünyası arasında köprü oluşturmama yardımcı oldu. Yükselen hanım tasarımcılarla gerçekleştirmiş olduğim ortak çalışmalar, İstanbul Moda Haftası'nda yer almamı ve bir kültür elçisi olmamı sağladı. Güçlü tasarımlar sunarak, Türkiye'deki kadınlara daha ilham verici, daha çağdaş bir görünüm sergilemeyi amaçladım. Kendinden kesin ve korkusuz kadınların sesi oldum. Nihayetinde oldukca başarılı bir etkinlik geçirdik ve Türk kadınlarından sayısız güzel mesajlar aldık. İşte bu yüzden İstanbul Moda Haftası, halen benim için rüya gibi geçen tecrübelerimin başında geliyor."

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar